free-diving - Reymontsport

REYMONTSPORT.PL
Przejdź do treści

free-diving

ekstremalne sporty
Free-diving
czyli nurkowanie swobodne

Free diving oznacza nurkowanie swobodne w bezdechu. Nurek wyposażony może być tylko w płetwy, maskę, spinkę do nosa i pas ołowiany(nurkowanie z balastem stałym).
Historia: Już starożytni kronikarze wzmiankują o pływakach, którzy nurkując pod wodą przedostawali się na nieprzyjecielskie okręty celem ataku. Takich "nurków bojowych" posiadała XVI wieczna flotylla hiszpańska, a brytyjska marynarka Wojenna korzystała z nich jeszcze w początkach XX wieku. W czasach pokoju umiejętność wstrzymywania oddechu pod wodą wykorzystywano w rybołówstwie, w połowie pereł, pozyskiwaniu koralu i gąbek naturalnych. Czas wstrzymania oddechu zależy bezpośrednio od pojemności płuc.

Uwarunkowania: Nurkowie muszą posiadać wytrenowaną w wysokim stopniu zdolność relaksacji i koncentracji, którą uzyskują przez stosowanie np. technik medytacji wywodcących się z jogi. Umożliwia to spowolnienie czynności życiowych organizmu, a przez to mniejsze zużycie tlenu.
Wydaje się to niewiarygodne, ale najwybitniejsi nurkowie swobodni potrafią obniżyć tętno poniżej 10 uderzeń serca na minutę(normalne to 60-70). Istotna jest odporność na ból i umiejętność powstrzymania odruchu skurczów oddechowych przepony. Przed zanurzeniem nurek wykonuje specjalne ćwiczenia oddechowe nazywane umiarkowaną hiperwentylacją po czym nabiera jak największą ilość powietrza do płuc.

Ryzyko: Poza możliwością omdlenia pod wodą i zwyczajnie utonięcia możliwe są także urazy związanie z oddziaływaniem ciśnienia wody na ciało, szczególnie na zatoki, uszy, a nawet zęby. Powrót na powierzchnię wymaga maksymalnego rozluźnienia.
Konkurencje:

Nurkowanie z balastem stałym

Nurek obciążony pasem ołowianym porusza się w głąb wzdłuż pionowej liny używając wyłącznie płetw. Musi wydobyc znacznik przypięty do płyty betonowej obciążającej linę po czym wrócić na powierzchnię bez pomagania sobie liną.


Nurkowanie bez ograniczeń

Nurek stojąc na małej platformie z obciążeniem opuszcza się wzdłuż liny w postawie pionowej na jak największą głębokość. Powraca przy pomocy balonu napełnianego sprężonym powietrzem. Konkurencja ta powodowała liczne wypadki dlatego została wykluczona z oficjalnego obserwowania i rejestrowania rekordów przez organizację CMAS (Światowa Konfederacja Sportów Podwodnych)

Nurkowanie statyczne i dynamiczne

Nurek leżąc na powierzchni wody twarzą w dół stara się jak najdłużej wytrzymać w bezdechu. Sędzia obserwuje go i mierzy czas. W wersji dynamicznej nurek pływa całkowicie zanurzony na małej głębokości w płetwach lub bez.

Rekordy z obciążeniem

1949 - Pierwszy rekord osiągnął Włoch Raimundo Bucher zanurzając się z balastem na głębokość 30m.
(Uważano wtedy, że na głębokości 50m ciśnienie wody zmiażdży klatkę piersiową)
1976- Legendarny nurek francuski Jaques Mayol zszedł na głębokość 100m. dzięki treningowi opartemu na jodze.
1992 - Kubańczyk Francisco "Pipin" Ferreras Rodriquez osiągnął 120m
1996 - Włoch Umberto Relizzari zszedł na 131m, a w listopadzie tego samego roku "Pipin" poprawił ten wynik na 133m.
12/07/2009 - Herbert Nitsch pobił rekord nurkowania swobodnego z balastem: 142m.
Ten sam nurek w konkurencji bez ograniczeń osiągnął głębokość 214 m. w 2007 r

Nurkowanie bez balastu

13 grudnia 2010 - 30 letni William Trubridge POBIŁ REKORD NURKOWANIA SWOBODNEGO BEZ UŻYCIA JAKIEGOKOLWIEK SPRZĘTU OSIĄGAJĄC GŁĘBOKOŚĆ 100 m zanurzając się w pobliżu Wysp Bahama. Strona z opisem

Rekord w nurkowaniu swobodnym kobiet w konkurencji bez ograniczeń osiągnęła Tanya Streeter( 08/17/2002) i wynosi on 160m.

Nurkowanie statyczne

rekord mężczyzn: 11 min 35 sec Stéphane Mifsud 2009-06-08
rekord kobiet: 8 min 23 sec Natalia Molchanova 2009-08-21

Nurkowanie dynamiczne (odległość pod wodą)
rekord z płetwami: 265 m. Dave Mullins w 2010r.
rekord bez płetw: 218 m. Dave Mullins w 2010r.


Wróć do spisu treści